Ne kujtim te Kujtim Majacit, legjendes se futbollit fierak te viteve 80-90′.

Ne ate kohe Apollonia ishte ne kategorine e dyte dhe fale kontributit te tij dhe skuadres qe po profeksionohej dita dites ne sezonin 1984-1985 Apollonia shpallet kampione e kategorise se dyte dhe hyne ne kategorine e pare bashke me fanellen me numrin 11 qe mbante Kujtim Majaci i cili ne keete sezon futbollistik i dhuroi ekipit plot 24 gola.

Qe vitin e pare te debutimit te Apollonise ne kategorine e pare ne sezonin futbollistik 1985-1986, Kujtim Majaci thyen rekordin disa vjecar te golshenuesit me te mire te kampionatit te kategorise se pare. Ai me 20 golat e tij shpallet rekordmeni i ri i asaj kohe duke lene pas Ilir Pernaskes me 19 gola.

Kujtim majaci (lindi në Fier më 20 Mars 1962 dhe v..diq më 14 korrik 2009 po në Fier) ka qënë një futbolist shqipëtar por me origjinë kosovare

Ai ka luajtur në gjithë karrierën me Apolonia Fier duke zhvilluar 300 ndeshje në ligë dhe duke shënuar 174 gola..Deri më sot, majaci vazhdon të jetë golashënuesi më i mirë në historinë e klubit fierak.

Kombëtarja
Ai ka qënë lojtar i kombëtares shqiptare duke luajtur tre ndeshje . Ai bëri debutimin e tij më 18 janar 1989 në barazimin 1–1 kundër Greqisë. Më 8 Mars 1989, majaci luajti në 15 minutat e fundit duke zëvëndësuar Letter Millon në humbjen 2–0 në stadiumin Qemal Stafa kundër Anglisë, ndeshje e vlefshme për kualifikueset e Kupë së Botës 1990 [6]. Ai luajti ndeshjen e tretë dhe të fundit me kombëtaren më 17 nëntor 1990 në një ndeshje kualifikuese të Euro 1990 kundër Francës, e cila u mbyll me humbjen 1–0 në stadiumin Qemal Stafa falë Golit të sulmuesit Basile Boli

Përgatiti. H. Kola/Naishtedikur.info