Kjo kenge eshte kenduar naten e dyte (27.12.1985) te festivalit 24. Muzika: Demokrat Shahini. Teksti: Agim Doçi. (Ky eshte festivali i pare ku kenget nuk u perseriten – perveç festivalit 11). Doli ne finale por nuk mori çmim.

Gjerdan me drita bashke ndezem,
zemrat ndjejne lumturine,
dhe thurem tok,mbi pentagrame
,kengen e drites,poezine..

Dhe vjen midis nesh troket ne dere
portat celen menjehre
kalon mbi drin dhe zbret si nje
refren,diellit dhe henes i thone mirsevjen..

Sa bukur ndizen dritet nje nga nje,
si mijra yje anembane,
dhe rriten endrrat tona bashke me ne,
rrjedh jeta jone bardhe…