Nje djalosh pyeti gjyshin e tij:
“O gjysh, si ke mundur te jetosh me pare…

– Pa teknologji
– Pa internet
– Pa kompjuter
– Pa telefona celulare
– Pa Facebook

Gjyshi iu pergjigj:
“Fiks ashtu si jeton brezi jot sot…
– Pa njerezillek
– Pa dinjitet
– Pa bashkepunim

– Pa turp
– Pa nder
– Pa respekt
– Pa personalitet
– Pa karakter

– Pa dashuri
– Pa modesti

Ne, qe ju sot na quani te “vjeter”, kemi qene te bekuar, prove per kete eshte jeta jone.

👉 Ne biciklete nuk kemi perdorur kurre kaske.

👉 Pas shkolles, i kemi bere detyrat vetem, dhe gjithmone kemi shkuar te luanim ne lendina deri ne perendim te diellit.

👉 Kemi luajtur me miq te vertete, jo me miq ne internet.

👉 Kur kishim etje, kemi pire uje burimi, jo uje ne shishe plastike.

👉 Nuk jemi semurur kurre kur pinim ne te njejten gote me shoket tane.

👉 Nuk jemi shendoshur kurre kur hanim buke e fasule.

👉 Nuk i ka ndodhur asgje kembeve tona edhe pse ecnim zbathur.

👉 Nuk kemi perdorur kurre perberes kimik per te qene te shendetshem.

👉 I kemi krijuar me duart tona lodrat me te cilat luanim.

👉 Prinderit tane nuk ishin pasanike por na kane dhene aq shume dashuri, dhe jo videolojra qe te rrinim urte.

👉 Prinderit tane nuk divorcoheshin, ata i zgjidhnin gjerat me njeritjetrin. Dhe ne nuk ishim te detyruar te jetonim nje dite me mamin e nje dite me babin. Ne jetonim cdo dite bashke.

👉 Vertet nuk kemi patur kurre telefona, DVD, Play Station, Xbox, videolojra, kompjuter personal, internet… por kemi patur shoke dhe miq te vertete.

👉 Shkonim tek shtepia e shokut pa ftuar dhe shijonim buken e tij me vaj e me sheqer.

👉 Kushurinjte i kishin shtepite afer njeritjetrit per te shijuar kohen bashke dhe per t’iu gjendur njeritjetrit prane ne cdo hall.

👉 Vertet jemi ne foto bardhezi, por ne ato foto kemi kujtime plot ngjyra.

👉 Jemi nje brez unik dhe i mirekuptueshem, sepse jemi brezi i fundit qe ka degjuar prinderit… dhe jemi brezi i pare qe ka degjuar femijet e tij.

Jemi nje prodhim i LIMITUAR! Na shijoni dhe na ruani si syte e ballit.