Na ishte dikur kthehet pas në kohë, në momente dhe fragmente të ndryshme nga jeta dikur në Shqipëri, për disa është nostalgji, për të tjerë dicka e vështirë, për disa kohë të zymta, por ne nuk kemi në mend të sjellim opinionin e asaj kohe por vetëm grimca nga jeta e përditshme për të gjithë ndjekësit e faqes Na Ishte Dikur.

Nje her humoristi shkodran i madhi Tano Banushi kishte ken ne durres per pun te tija dhe deri ne vor vjen me makina rasti. Del ne rrug te shkodres me prit ndonji makin. Mas nja nji ore i ndalon te kamt nje xingfu dhe i thot futu.Kur hin Tanoja shikon ne timu ish kryministrin e asaj kohe Mehmet Shehun.Per momentin stepet dhe nuk flet se kishte frig se mos flet ndonji fjal gabim.Mas nji far kohe i thot Mehmeti na thuaj ndonje gje qe te gajasem por Tanoja i shkret zban za.

Fol fol i tha prap pa droje.Mir tha tano pa tham diçka. Tash jam ba i randsishem se shofer personal kam kryministrin e shqipnis.Deri qe erdhen ne shkoder qeshen pa mas por prap Mehmeti e ngacmon po ndonji gje tjater.Po i tha Tano e shikon njat dyqanin njaty Po i Mehmeti edhe.Tash e ka te shkrume mish e po hine mrend gjen kasap e dikur e ka pas te shkrume kasap por ki hi mrend ke gjet mish.Mehmeti ndalon makinen e i thot ore Thanas keshu flet ti ne popull kundra partis. Je ti se te fus ne burg dhe ulu menjeher spurdhjak.

Llustraxhiu në qendër të Tiranës, në krah të 15 – Katëshit

Rruga per tek plepat kampi puntorve

Qendra e Durresit ne vitet 1918 dhe 2016, foto te bera ne te njejtin drejtim

Foto: Kozma Borova

Vera e vitit 1984

Foto: Alfred Sadiku Durazzo

Për ata që e majn men Xhep Zaltën me peshoren e tij … respekt

E diele ne mjes ke ” Shatrivani ” … Bastaxhijte e Tirones ne orar te punes . 

Foro: Carmina Burana

Kala dibrance

Kontroll routine e policis rrugore

Te iliria afer bllokut

Kmishen e du me spaleta dhe dy xhepa para.

Nga Andis Sinani

Linja urbane Bank-kombinat viti 1960

Dy porta, nje top, edhe gjithe diten jashte, vetem kur fillonte Katani futeshim ne shtepi 

Shetitje romantike ne boulevardin e Tiranes, kishte nga ato djem qe me batutat e tyre dhe duke ngrene fara lule dielli kerkonin te terhiqnin vemendjen vajzave: omi goce sa e ke oren?? Shprehje shume frekuente e asaj kohe. Sigurisht, reagimi i vajzave ishte ne menyre klasike: Ik o idiot.!

Rini e paster, njerezore e pa djallezi, pake pasuri ,por shume dashuri ,shume dinjitet!

1969. Tiranë. Kombinati i drurit “Misto Mame”. Reparti i mobiljeve.

1969. Tiranë. Kombinati i drurit “Misto Mame”. Reparti i mobiljeve.

Ky material u përgatit nga E. Troplini për faqen Naishtedikur.info, materiali mund të meret dhe publikohet diku tjetër duke përmendur burimin dhe autorin. Faleminderit/Naishtedikur.info