Këngëtarja e grupit të njohur të viteve ’90 ‘Roxette’, Marie Fredriksson është ndarë nga jeta në moshën 61-vjeçare.

Ylli suedez arriti suksesin global në vitet 1990 me hite duke përfshirë “The Look”, “Joyride” dhe “It Must Have Been Love”

“Ju ishit mikja ime më e mrekullueshme për mbi 40 vjet”, tha kolegu i saj i bandës Per Gessle. “Gjërat nuk do të jenë kurrë të njëjta”.

Muzikantët u takuan për herë të parë në Halmstad, Suedi, në fund të viteve 1970, kur Fredriksson ishte një anëtare e pop combo Strul & Ma Mas Barn dhe Gessle luante me Gyllene Tider, një nga grupet më të mëdha të Suedisë. Ata u bashkuan në vitin 1986, duke u bërë yje të mëdhenj në atdheun e tyre me Neverending Love, e ndjekur nga albumi, Pearls of Passion.

ARKIV 1992-12-01 Den svenska popduon Roxette med Per Gessle och Marie Fredriksson 1:a december 1992. Foto: Lars Pehrson / SvD / TT / Kod: 11014

Me gjithë popullaritetin e tyre në Skandinavi, Capitol Records nuk pranoi të lëshojë regjistrimet e tyre në SH.B.A. – dhe nuk kaloi, deri në momentin që një student amerikan që studion në Suedi solli një kopje të albumit të tyre të dytë në Minneapolis dhe bindi një radio lokale DJ për të luajtur hitin e njohur “The Look”, ata arritën famë ndërkombëtare.

The Look u bë i pari nga katër hitet kryesore amerikanë të grupit, ndërsa albumi i tij më i njohur, Look Sharp!, mori Platinin e Artë. Ata arritën suksesin e tyre më të madh kur singëli i tyre i Krishtëlindjeve në vitin 1987, It Must Have Been Love, u shkrua përsëri për përfshirje në kolonën zanore të filmit të njohur Pretty Woman në vitin 1990.

Ajo kryesoi diagramin në më shumë se 10 vende, dhe i dha grupit hitin e tyre më të madh në Mbretërinë e Bashkuar, duke arritur numrin tre.

Burimi: Shekulli.com.al