Disa budallenj po transportoheshin me avion gjate rruges
budallenjte luanin me top,piloti qe spo duronte dot me
,I kerkon njerit prej tyre qe mbahesh si me i zgjuar qe ti ndalonte,dhe si kembim do ta linte te ngiste avionin
,Kalojne 5 minuta dhe avioni bie ne qetesi,piloti habitet dhe pyet budallain e zgjuar se si indaloi,
E thjeshte fare ja kthen budallai,i hodha topin nga avioni qe te luanin jashte.

—-

Gjyshi i thotë nipit:
“Fshihu shpejtë, ja ku po vjen mësuesja se sot s’ke shkuar në shkollë”.
Nipi gjyshit:
“Jo fshihu ti, unë i kam thënë mësueses se ti ke vdekur dje”.

—-

Beni kthehet nga shkolla me hundën të gjakosur, e jëma fillon të bërtasë… Bobo..ctë ndodhi, ndonjë aksident?
Jo ..e ka fajin magjistari.
– Cili magjistar – Erdhi ne shkollë për shfaqje.
Më mori në skenë dhe me nxorri 100 lekshe nga hundët. …A maskarai…
– Jo jo në fakt ai nuk bëri gjë, fajin e kanë shokët e klasës..pasi iku magjistari filluan të kërkojnëe a ka para të tjera ne hundë..

—-

Një nxënës i sapoardhur ne klasën e re pyet mësuesen
: ? Mesuese a dënohet dikush për diçka që nuk e ka bërë??? –
Jo asnjëherë? përgjigjet mësuesja. ?
Atëherë se besoj se do të më dënoni për detyrat që nuk i kam bërë.

—-

Nje luan ishte shtrire per qejf te tij,kur aty prane kalon nje nje milingone.
Per ku nxiton keshtu?- e pyet luani.
Nuk e more vesh eshte perplasur elefanti me ipopotamin?
Po ti pse nxiton?-i thote luani.
Po shkoj te jap gjak…

—-

Ju tek nje budallai dhe hipi ne nje pem dhe filloi te bertiste, vajti posht pemes doktorri dhe i tha: -Zbrit nga pema se do biesh e do vdesesh. dhe budallai thoshte: -Nuk zbres jo. shkon doktorri mer nje spat dhe i thot: -Ore do zbresesh nga pema ti apo ta pres pemen un? dhe budallai filloi te bertiste me shum dhe i thoshte doktorrit qe zdonte te zbriste, aty vjen nje budalla tjeter qe kishte ne dor nje brisk rroje dhe i thot:

-Ore do zbresesh nga ajo pem ti apo ta pres pemen me kte briskun e rrojes? kur per 2 minuta budallai zbriti nga pema, e kap doktorri dhe e con ne zyr ku i thot: -Cme bere? dhe budallai thot: -Ca bera? dhe doktorri ja kthen: -Si ore ca me bere, un herdha me spat dhe te thash do ta pres pemen ti nuk zbrite dhe kur erdhi ai budallai me brisk rroje ti zbrite. dhe budallai ja kthen: -Aaaaa ishte budalla ai e priste me verte….