10 misteret e Enver Hoxhes

1. Mosha e rinisë së Enver Hoxhës edhe sot ka pikëpyetje të mëdha. Ish-diktatori komunist, në kujtimet e...

Filantropi qe ngriti 127 shkollat shqipe

Një shkrim studimor e ka zanafillën ndonjëherë nga ndonjë shkak apo vlerësim që bëhet nga të tjerët. Ashtu...

Gomari s’flytyron. Po ne e besojme, – Faik Konica

Nofta kombi ynë do kish sot një faqe tjatër, fare të ndryshme nga e sotmja, po të qe...

Pse himariotet flasin greqisht, Sipas Petro Markos, Moikom Zeqos, dhe Kristo Frasherit

Sipas Petro Markos Misionarët e Papës dhe shkollat shqipe në Himarë Himara,...

Teodor Vaso, Ndeshja Shqipëri-Gjermani e vitit 1967 ishte sensacion botëror, maja e përfaqësimit të...

Gazeta “Sot” sjell për lexuesit këtë fundjavë intervistën me një prej figurave të shquara të futbollit tonë, personalitetin...

PELEGRINI, nga DRITËRO AGOLLI

Unë jam prej kohësh pelegrinudhëtar në vendin e shpresës së thyerjam ndarë pa dashur nga karvani immes shtigjeve nga vapa e...

Edson Arantes do Nascimento, i njohur si Pelé, futbollisti më i mirë i të...

Shputat e Pelé-s brenda stadiumit Maracanã. Edson Arantes do Nascimento, KBE, (lindi më 23 tetor...

Dita vjen me dritë në kraharorin e një nëne, shpërthen në miliona vezullime në...

Dita vjen me dritë në krahët e një nëne. Behin sfiduese ato kraharor në përpjekjen e tyre për...

ANTON MAZREKU SHKRIMTARI I MBETUR NË RRUGE?…, – Nga Skifter Këlliçi

Reth krijimtarisë së tij letrare ne vëllimin “Fjala dhe heshtja” Aty nga mesi i...

TRIMI DHE BIJA E PERËNDESHËS SË BUKURISË, – Nga Skifter Këlliçi

Ajo ishte po aq e bukur sa edhe e ëma, perendesha e bukurisë dhe lakmohej shumë nga tërë...