Ismail Kadare – “Balada a Nenes”

Ne mbremje u kthye ai ne shtepi i lodhur, i ngrysur, me traktet ne gji. Mesnates se shurdher, se erret, se shkret’ do...

Historia e “Matit”, vapori që u thye në mes në brigjet e Kostancës

Në udhëtimin e tij të fundit nga Durrësi, vapori 3500 tonësh “Mati”, i prodhuar në Gdansk të Polonisë, transportonte drejt...

E vërteta e “çmimit për ushqimin” në Shqipërinë e vitit 1987

Me 6 prill të vitit 1987, Shqipërisë do t’i akordohej një çmim ndërkombëtar për ushqimin. Shtypi i kohës sillte një artikull...

Poradeci – Poezi nga Lasgush Poradeci

Poradeci Perëndim i vagëlluar mbi Liqerin pa kufir. Po përhapet dal-nga-dalë një pluhurë si një hije. Nëpër Mal e në Lëndina shkrumb i...

DEBATIK (Djemtë e Bashkuar Anëtarë të Idealeve Komuniste)

DEBATIK DEBATIK (Djemtë e Bashkuar Anëtarë të Idealeve Komuniste) është organizata e fëmijëve antifashistë gjatë Luftës së Dytë Botërore në Shqipëri. Historia DEBATIK...
video

Tonin Tershana – Fishekzjarre Ne Qiellin Blu (Qeshu Vogelushi Im)

Fishekzjarre ne qiellin blu, po ndicon sonte kudo, qesh voglush i nenes qesh... qesh ti sonte mos pusho.. Sa gaz ndjej...

Pse burrat shkëmbejnë cigare me njëri-tjetrin?

Ndërrimi i duhanit ishte një shenjë respekti i ndërsjelltë i dinjitetit të burrave. Sidomos për burrat, që kryenin detyra shoqërore...

Kiço Blushi, babai i skenareve të filmave shqiptarë

Kiço BLUSHI(1943). Dramaturg, shkrimtar, skenarist, publicist. Lindi ne Korce, me 23 gusht. Kreu studimet e larta per Gjuhe dhe Letersi...
video

Pak sekuenca nga filmi më i shtrenjtë i prodhuar në periudhën e Kinostudios, “Nëntori...

Kineastët dhe gjithë miqtë e Arkivit Qendror Shtetëror të Filmit janë të trishtuar për humbjen e skenaristit Kiço Blushi. Në...

19 aktorët e vjetër shqiptar që dukeshin si yje Hollywoodi

Me të hyrë në vitin 2019, ne të stafit të xing.al, u ndjemë papritur të përmalluar për filmin, teatrin, muzikën,...