100 vjet më parë, patriotët që u bënë gazetarë dhe themeluan shtypin e lirë

Elbasani ka një traditë të pasur në shtypin e shkruar në fillim shekullin e XX. Shumë patriotë u angazhuan për...
video

Shqipëria në vitin 1933, një video nga Herman Bernstein

Një video e rrallë për Shqiperine dhe Mbretin Zogu i I në vitin 1933 nga Herman Bernstein, i cili ishte...

Dy pula dhe gjashtë vezë: Historia prekëse e motrave shqiptare me mjekun amerikan

Këto dy motra të varfra kishin ecur 40 kilometra nga një fshat malor për të arritur në Tiranë. Në kryeqytet...
video

Kur Enveri kërcënonte Greqinë (Video)

Ishin vitet e ‘60 kur Enver Hoxha kërcënonte dhe tallej me fqinjët grek. Në një fjalim të mbajtur përpara klasës...

Si përgjohej komshiu? Ja ‘çimkat’ e komunizmit

Në një prej ambienteve të muzeut Bunk’Art 2 në hapësirat kushtuar mënyrës si funksiononte sigurimi i shtetit është treguar përmes...

SHQIPËRIA. KUR FËMIJA MËSONTE TË ECTE

Ja disa thënie interesante që i përkasin kohës më të vështirë (1912-1920), kur shteti shqiptar ishte ende i brishtë dhe...

Kur motrat e Zogut kujdeseshin per sportin artet dhe turizmin

Krahas strukturave përkatëse që ndodheshin në organikat e dikastereve kryesore të qeverive të asaj kohe, si dhe federatave e enteve...

Viktima të tjera të diktaturës në Radio Tirana – Nga Skifter Kelliçi

Në Konferencën e Tiranës, të mbajtur në prill të vitit 1956, Vehip Demi, shefi i programacionit dhe anëtar i byrosë...
Bashkim Alibali

Bashkim Alibali, dashnori i këngës dhe i skenës

Nga Ramazan Çeka Bashkim Alibali është një këngëtar shumë i njohur në Shqipëri. Lindur në Tiranë dhe rritur në Shkodër. Ishte mjaft...

Historia befasuese mes Nënë Terezës dhe Enver Hoxhës

Enver Hoxha kërkoi që raportimi i bisedës konfidenciale të Ministrit të Jashtëm Francez me ambasadorin shqiptar në Paris Javer Malo...