Propaganda: Në njërën dorë kazmën, në tjetrën pushkën

Nga Ergys Mërtiri/ Gjatë regjimit komunist, vendi hyri në një proces radikal industrializimi, por pa realizuar dot një zvillim industrial të...

Tirana, që kemi humbur – Nga Ylli Demneri

( Marrë nga libri “Më kujtohet” ) Më kujtohet Ismail Kadareja duke shëtitur mbi trotuarin nga krahu i hotel Dajtit me...

Fundi i dhimbshëm i 50 grave të pasura të Elbasanit në diktaturë

Jo vetëm burrat, por edhe gratë e pasura u shpërfytyruan nga komunizmi. Ato u detyruan që të braktisnin sjelljen e...

19 shprehje që shqiptarët nuk i përmendin më

Disa shprehje kanë pasur kuptim dikur por sot nuk janë më pjesë e fjalorit dhe ka dhe një arsye për...

Handan Hoxha, tenistja e parë shqiptare

Handani kujton se ka qënë shumë e vogël për të fiksuar moshën se kur ka luajtur për herë të parë...

Gucci risjellë në modë sandalet tuaja të fëmijërisë

Shtëpitë e mëdha të modës rikthejnë herë pas here modën e viteve të kaluara. Të njëjtën gjë ka bërë Gucci...
video

Edhe Charlie Chaplin me shqiponjë (VIDEO)

Këtyre ditëve kur po diskutohet më shumë se kurrë për shqiponjën – simbolin shqiptar të pranishëm edhe në flamurin kombëtar...

Të gjitha sjelljet e “çuditshme” që ju shoqërojnë kur shkoni mik në një familje...

Në ditët e sotme sikur është zbehur paksa në familjet shqiptare zakoni për t’i shkuar për vizitë kushërinjëve, të afërmve...

20 shprehje frymëzuese nga Nënë Tereza

“Të duash do të thotë të bësh gjëra të vogla me dashuri të madhe.” “Mos i prisni kryetarët. Bëjini gjërat vetë,...

Arra e Babë Myslymit

“Arra e Babë Myslymit është një monument nature. Ajo ndodhet pranë qendrës së fshatit Pezë e Madhe, vetëm pak metra...