Mjeku i Enverit: Të flasë Iliri dhe gruaja e tij

Pas deklarates që djali i Enverit, Sokol Hoxha, dha gjatë intervistës në “Panorama” se mjeku personal i Enverit, Hektor Peçi,...

Nga Vllaznia në Francë e Arabi, Hysen Zmijani rrëfen karrierën e tij

Një nga emrat më të mëdhenj të futbollit shqiptar, ku ka lënë gjurmë të pashlyera, si me Vllazninë, ashtu edhe...
video

Pamje të rralla filmike me ngjyra të realizuar nga Ushtria Gjermane në Shqipëri, 1943

Videto me ngjyra janë shumë të rralla të realizuar gjatë Luftës së dytë Botërore, por FMimages Albania ju sjellë një...

17 korrik 1967, data e lavdisë së forcave ajrore shqiptare, ja si e ulën...

Bledar Kumbulla & Riza Lahi Ja se si ka ngjarë sipas burimeve tona. Le t’i referohemi njërit nga të tre pilotët që...

Pse filmat shqiptarë janë të famshëm në Kinë?

Filmat nga Shqipëria ishin një dritare mbi botën për miliona kinezë që shikonin filma, në kohën kur Shqipëria ishte një...
video

Një material i rrallë nga “Shtëpia me Gjethe”: Ja si përgjohej e filmohej gruaja...

Në Tiranë u përurua Muzeu Kombëtar i Përgjimit, te “Shtëpia me gjethe”. “360grade.al” ka siguruar një material të rrallë, kur...
video

1967, Byroja Politike:”Ta çojmë filmin shqiptar në fshat!” (VIDEO)

Byroja Politike e Komitetit Qendror të PPSH: “Është e palejueshme që aparatet kinematografike lëvizëse që disponojnë sot Ministria e Arsimit...

‘Si mund të jetojë fshatari pa lopë e pula’, Sokoli tregon bisedën më të...

Sokol Hoxha, djali i ish-udhëheqësit komunist, zbulon gjatë intervistës dhënë në “Panorama” pjesë nga bisedat me të atij, Enverit, për...

Fan Noli: Zogu, trimi që s’iu përul serbëve dhe armiqve të tij

Një fotografi e publikuar nga gazetari dhe studiuesi Ilir Ikonomi që pasqyron betimin e Ahmet Zogut në Parlament për t’u...

“Trëndrafili i Tiranës”, dokumentari francez kushtuar mbretëreshës Geraldinë

Televizioni njohur europian, ARTE (kanali francez) do të transmetojë, më 2 janar 2018 në orën 22:50 një dokumentar (1 orë...