Zef Jubani

Aktori Zef Jubani (1910-1958)

Zef Jubani (1910-1958). Aktor. Lindi ne Shkoder. Qysh kur ndoqi shkollen e jezuiteve ne qytetin  e lindjes, mori pjese ne...
Parashqevi Simaku

PARASHQEVI SIMAKU “SONATE PER VETEN”

Parashqevi Simaku është një këngëtare shqiptare nga Shqipëria. Ajo lindi në Kavajë më 1 shtator 1966. Dhe më pas u shpërngul në Durrës. Ajo që e vogël filloi...
Ismail Zhabjaku

Regjizori, skenaristi dhe aktori Ismail Zhabjaku (1932-1992)

Ismail Zhabjaku (1932-1992). Regjisor filmi. Lindi ne Shkoder, me 4 mars. Mbaroi Institutin e Larte te Arteve, dega e kantos,...
Kadri Roshivideo

MIRENJOHJA E MUNGUAR, HOMAZH PER ARTISTIN E POPULLIT KADRI ROSHI (VIDEO)

Me gishtat e zverdhura nga tymi i duhanit, me floket e zbardhura nga deborat e viteve qe shkuan, me syte...

Dashuria me vajzën e amb.italian që çoi në Spaç 17-vjeçarin shqiptar

Ernest Tushe: Në Spaç me Maks Velon e Edison Gjergon Rezidencat e ambasadave të huaja në Shqipëri në kohën e regjimit...
Kujtim Spahivogli

Kujtim Spahivogli, artisti rebel dhe disa sekrete nga internimi

Babi im, Ridvani, erdhi me këtë fotografi të rrallë nga Italia. Në fakt, është e vogël sa 4 kuadrate çokollate,...

Mevlan Shanaj: Filmat e komunizmit me “shpjegim?! Çfarë idiotësie!

Nga Entela Resuli Në vendin tonë  po qarkullon një përpjekje për të ndaluar filmat e kohës së komunizmit për të mos...

Aktori Nikolla Llambro

Nikolla Llambro lindi ne fshatin Kardhikaq te Delvins, me 1 mars 1948. Kreu Institutin e Larte te Arteve*, dega e...

Todi Llupi: Malua më dha famë dhe më “ndërroi” emrin

Todi Llupi: Një rol që ende dhe sot kujtohet me nostalgji. Ishte një numër me aktorin e talentuar Arqile Lipe Malua...

Kinoregjisori i heshtur Albert Xholi – Nga Vangjush Saro

Fjalë për autorin e filmave të njohur “Familja ime”, “Fillim i vështirë”, “Shkëlqim i përkohshëm”, “Jeta në duart e tjetrit”,...