Aleksander Moisiu

“ALEKSANDER MOISIU AKTORI QË TRONDITI SKENAT E BOTËS” – Nga Mexhit Prençi

_   monografi nga doc. BARDHYL KOSOVA  _       Në studimin tim për monografinë e Kosovës nuk kam ndjekur mënyrën e zakonshme konservatore...
Bekim Fehmiu

KUR AKTORI BEKIM FEHMIU VIZITONTE SHPELLËN NË HIMARË – KU U NDESH ODISEU ME...

Në fund të gushtit të vitit 2006, gjatë një vizite në Vlorë dhe më pas në Himarë, aktori me famë...

EMRAT: Cilët janë deputetët që kanë hapur seancën e parë të Kuvendit nga viti...

Një foto e deputëve shqiptarë e vitit 1926 Ne nisje te punimeve te legjislatures se re te Kuvendit pas zgjedhjeve te...
Hysni Kapo

‘Në burg, si gjithë të tjerët’, fjalët e Hysni Kapos për nipin e tij...

Vullnet Thanasi, ish-oficeri i Sigurimit të Shtetit dhe më pas “diplomat” pranë Ambasadës Shqiptare në Pragë, nuk ishte i vetmi...
Hajrie Rondo

Shqipëria pa Hajrije Rondon – Nga PËRPARIM KABO

Ike mike e shtrenjte…ike ashtu bute dhe pa buje…me dinjitet dhe me heshtjen tende fisnike.Kishe kohe qe u mblodhe atje...

Fletorja e fshehur me poezi e Gonxhe Bojaxhiut – Shenjtores Tereza

Kujtimet e të vëllait, Lazrit: Fëmijëria dhe largimi nga Shkupi “Ajo ishte një vajzë normale, mbase pak e tërhequr dhe e...

Tefta Radi: Intervista ime me Nënë Terezën që nuk u transmetua kurrë

Entela Resuli – DITA Me një zë kumbues, të pangatërrueshëm, artikulim të qartë dhe çdo fjalie i jep peshën e duhur....

Kush ishte filantropi Thoma Turtulli që i dhuroi Korçës bibliotekën, kinemanë, liceun dhe spitalin...

Dikur e njihnin të gjithë. Sot pak njerëz në Korçë e jashtë saj dinë për të. Ai ishte një nga...

Kush ishte Zonja e Parë e Prishtinës në 1941-1944?

Foto: Nga e majta në të djathtë: Stella Velle dhe Hysen Prishtina fotografuar ditën e kurorëzimit në një studio italiane...
Xhon Belushi

John Belushi, gjeniu shqiptaro-amerikan i skenës dhe ekranit botëror

Përveç filmave ku ka luajtur, përveç albumeve muzikore në emër të „Blues Brothers“ (Vëllezërit bluz), John Belushi, ndoshta edhe për...