Si u godit në errësirë Vaçe Zela në 1993, agresori u dënua me tre...

Një histori e dhimbshme ka ndodhur me të madhen Vaçe Zela, në 1993. Sikur të mos mjaftonte “dalja në pension...

Çiftet e skenës dhe ekranit: Histori dashurie të ngjizura në xhirime ose në shkallët...

Kinematografia botërore njeh shumë raste të dashurisë mes aktorëve ose mes aktorëve dhe regjisorëve. Në shumë raste jetëgjata dhe shumë...

Enigma e floririt të Enver Hoxhës

Nga Xhevdet Shehu Në rrugën e saj drejt marrjes së pushtetit, Partia Demokratike luajti fort me kartën e korrupsionit që, sipas...

Shpëtimi i hebrenjve, një rrëfim historik për Shqipërinë dhe shqiptarët

Intervistë me znj. Felicita Jakoel, presidente e Shoqatës së Miqësisë Izrael-Shqipëri  Familja – Arditët ishin pesë gjithsej. Historia e tyre është shumë...
Faik Konica

Faik Konica: Nga dashuria për paratë, te besa, ju rrëfej karakterin e shqiptarëve

Shqiptarët – çelësat për të kuptuar jetën dhe natyrën e tyre Për të kuptuar historinë e një populli është e nevojshme...

Të zhgënjyer nga Shqipëria/ Jeta e re e Mira Konçit dhe Shpëtim Saraçit në...

Pak muaj më parë dy artistët e njohur të muzikës shqiptare, Shpëtim Saraçi dhe Mira Konçi u larguan nga Shqipëria...

Viva la nuova Albania… – Shqiperi 1941

Viva la nuova Albania! Pikërisht kështu thuhet në një parullë shkruar në muret e një shkolle në Tiranë, ndërsa nxënëset...
Besa e Kostandinit

Besa e Kostandinit – Tregim

Gjashtë e gjashtë dymbëdhjetë, Doruntina trembëdhjetë !... Ish njëherë e një mot një nënë shumë...

5 barcaleta nga Nastradini

Mëso si të mësosh Nastradini dërgoi një djalë që ti sillte ujë nga burimi. – Kujdes se mos thyen shtambën, i tha,...
Abaz Hajro dhe Spanja Pipa

Korça me shoqëri muzikore që nga vitet 1661

Vepror Hasani Këngëtari Muço këndonte për Ali Pashë Tepelenën Qyteti i Korçës ka patur shoqëri muzikore që nga viti 1661; këngëtarët e...