Naim Frasheri

Si e “vranë” Naim Frashërin, me largimin nga Teatri Popullor, në 1973?

Në lamtumirat e trishta, humbjet e mëdha të shkurtit është, pa dyshim, edhe vdekja e parakohshme e artistit të shquar...
Pjeter Arbnori

Le të kujtojmë Pjetër Arbnorin, Mandelën e Ballkanit

I d.ënuar me v.dekje nga regjimi komunist, dënim që iu kthye në 28 vjet b.urg  në b.urgjet e diktaturës. Mandela ose Madiba,...
Tonin Guraziu

Lavdia dhe tragjedia e pianistit të madh shkodran Tonin Guraziu

Lavdia dhe tragjedia e pianistit Tonin Guraziu Në 10 janar u mbushën plot 18 vjet që mbylli sytë, në moshën 91...
Lazer Filipi

Lazër Filipi, aktori që luajti Leninin…

Lazër Filipi lindi në Shirq të Shkodrës më 7 shkurt të vitit 1921, është aktor dhe skenarist i mirënjohur shqiptar....
Faik Konica

Shqipëria e gjykuar prej një zonje angleze – Nga Faik Konica

Miss Edith Durhami është një zonjë inglize qi flet më tepër se pesë gjuhë edhe ka parë shumë vënde. Ka...
Ndoc Gjetja

Ndoc Gjetja POETI ME FYTYRË KRISHTI

Ese nga KOLEC TRABOINI Ndoc Gjetja është(nuk mund të përdorim kurrsesi pas datës 7 qershor 2010 kohën e shkuar të foljes),...
Filip Shiroka

Filip Shiroka – poeti i ëmbël i Shkodrës

Filip Shiroka u lind në Shkodër më 3 gusht 1859. Mësimet e para i mori në shkollën françeskane të vendlindjes....
Besa Imami, në rolin e Donika Kastriotit në filmin “Skënderbeu”

Aktorja Besa Imami e njohur si Donika Kastrioti

Besa Imami lindi më 8 gusht të vitit 1928 në Gjakovë. Në vitin 1937, familja e saj u shpërngul nga...
Marie Logoreci, në rolin e Lokes në filmin “Toka jonë”

Marie Logoreci, simboli i nënës në skenë e film

Marie Logoreci (Çurcija), lindi më 23 Shtator të vitit 1920 në Shkodër, ku mori edhe mësimet e para në shkollën...
Tefta Tashko Koço

Tefta Tashko Koço ikona e artë e muzikës shqiptare

Tefta Tashko Koço (lindur Tefta Tashko ne Faiyum, Egjipt me 2 Nëntor 1910. Ajo ishte vajza e patriotit të shquar...