Parashqevi Simaku është këngëtare shumë e njohur. Parashqevi Simaku është një këngëtare shqiptare nga Shqipëria. Ajo lindi në Kavaje dhe më pas u shpërngul në Durrës. Ajo që e vogël filloi të këndojë, duke bashkëpunuar me kompozitor të talentuar.

Këndoi shumë në festivale edhe koncerte e pranverës. Në 1988 fiton çmimin e parë të Festivali i 27-të i Këngës në RTSH me këngën e duam lumturinë, kompozuar nga Pirro Çako. Pas vitit 1991 ajo largohet edhe jeton në SHBA, duke u marr edhe atje me muzikën, dhe duke nxjerr një album të ri. Hera e fundit që u shfaq në Shqipëri ka qen viti 1996 në Festivali i 35-të i Këngës në RTSH si e ftuar.

Parashqevi Simaku – Jetoj

Parashqevi Simaku – Degjoma Kengen

Parashqevi Simaku-“e duam lumturine”

Parashqevi Simaku – Lejla

Parashqevi Simaku Qyteti im.

Nuk jam vetem – Parashqevi Simaku

Parashqevi Simaku – Kur ty te prisj

Nje mengjes – Parashqevi Simaku

Përgatiti: Fjona Dervishi/Naishtedikur.info