Redon Makashi – “Dikur Luaja me Ndjenjen e Saj” Festivali i RTSH ( 1994) Fituese e Cmimit “Grupi me i Mire i Festivalit”

Mbizotronte nje qetesi
Ne ete nate gjithçka pushonte
Kisha shume nevoje per te
E ne ato çaste me mungonte

Ne eto rruget pa njeri
Ku asgje nuk egzistonte
Mu kujtua ajo vajze
Zeri i saj kur me thonte:

“Te dua shume
Mos me ler vetem
Kam shume frie te rri pa ty
Ështe bote e eger”

Dhe pastaj me perqafonte
Dhe pas vetes me pushtonte
E ndjeja doren e saj
Gjithe trupin me pershkronte

Hej nje bote tjeter na priste me pas
I kam nder mend
Lotet e saj
Dashuronte si e cmendur… si e marre

Nuk mundem ta imagjinoj
Se ty te kam humbur vertet
Dikur une luaja me ndjenjen e saj
E sonte vuaj vete

Me duket se asnjehere
S’do dashuroj me kaq fort
E jane kujtimet qe me shkaterrojne

Nuk mundem ta imagjinoj
Se ty te kam humbur vertete
Dikur une luaja me ndjenjen e saj
Tani e vuaj vete…
Tani e vuaj vete…