Roberto Baggio, i lindur më 18 shkurt 1967, është një ish-futbollist italian që ka luajtur kryesisht si sulmues i dytë, ose si një mesfushor sulmues, megjithëse ishte i aftë të luante në disa pozicione. Ai është ish-presidenti i sektorit teknik të Federatës Italiane të Futbollit (FIGC). Një teknik i talentuar, krijues dhe një specialist i caktuar, i njohur për aftësitë dribling dhe golat, Baggio konsiderohet si një nga lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. lojtari i FIFA-s në internet i shekullit në internet, [19] dhe u zgjodh në skuadrën e FIFA World Cup Dream në 2002. [20] Në vitin 1993, ai u emërua Lojtari Botëror i FIFA-s i Vitit dhe fitoi Topin e Artë. Në vitin 2004, ai u emërua nga Pelé në FIFA 100, një listë e lojtarëve më të mëdhenj në botë.

Baggio luajti për Italinë në 56 ndeshje, duke shënuar 27 gola, dhe është golashënuesi i katërt më i mirë për ekipin e tij kombëtar, së bashku me Alessandro Del Piero. Ai luajti në ekipin italian që përfundoi i treti në Kupën e Botës 1990 të FIFA-s, duke shënuar dy herë. Në Kupën e Botës 1994, ai e udhëhoqi Italinë në finale, duke shënuar pesë gola, mori Topin e Artë të Kupës së Botës dhe u emërua në Ekipin Gjithë-Yjet të Kupës së Botës. Në Kupën e Botës 1998, ai shënoi dy herë përpara se Italia të eliminohej nga kampionët e Francës në çerekfinale. Baggio është i vetmi italian që shënoi në tre Kupat e Botës dhe me nëntë gola mban rekordin për shumicën e golave ​​të shënuar në turnet e Kupës së Botës për Italinë, së bashku me Paolo Rossi dhe Christian Vieri.

Në 2002, Baggio u bë lojtari i parë italian në më shumë se 50 vjet duke shënuar më shumë se 300 gola në karrierë. Në vitin 2004, gjatë sezonit të fundit të karrierës së tij, Baggio u bë lojtari i parë në më shumë se 30 vjet që kishte shënuar 200 gola në Serie A dhe aktualisht është shënuesi i shtatë më i mirë i të gjitha kohërave në Serie A me 205 gola. Në vitin 1990, ai u transferua nga Fiorentina në Juventus për një tarifë të transferimit të rekordeve botërore. Baggio ka fituar dy tituj Serie A, një Coppa Italia dhe një Kupë UEFA, duke luajtur për shtatë klube të ndryshme italiane gjatë karrierës së tij: Vicenza, Fiorentina, Juventus, Milano, Bologna, Internazionale dhe Brescia.

Baggio është i njohur si Il Divin Codino, për modelin e flokëve që mbajti për pjesën më të madhe të karrierës së tij, për talentin e tij dhe për bindjet e tij budiste. Në vitin 2002, Baggio u emërua ambasador i vullnetit të mirë të Organizatës për Ushqim dhe Bujqësi të Kombeve të Bashkuara. Në vitin 2003, ai ishte fituesi i inaugurimit të çmimit “Golden Foot”. Në njohjen e aktivizmit të tij për të drejtat e njeriut, ai mori çmimin e Njeriut të Paqes nga Çmimet Nobel për Paqen në vitin 2010. Ai u fut në Sallën e Famshme të Futbollit Italian në vitin 2011.

Roberto Baggio and Roberto Mancini

Përgatiti: Na ishte dikur