Salma Hayek , Salma Valgarma Hayek Jiménez lindi më 2 shtator 1966 është një aktore dhe producente e filmit meksikan dhe amerikan. Ajo filloi karrierën e saj në Meksikë duke marrë pjesë në telenovelën Teresa dhe luajti në filmin El Callejón de los Milagros (Miracle Alley).

Në 1991, Hayek u transferua në Hollywood dhe erdhi në pah me role në filma të tillë si Desperado (1995), Nga Dusk deri në Dawn (1996), Wild Wild West dhe Dogma (të dy në vitin 1999).

Roli i saj më i spikatur ishte në filmin e vitit 2002 Frida, si piktore meksikane Frida Kahlo, për të cilën u nominua për Aktoren më të Mirë për çmimin e Akademisë BAFTA, Golden Globe Award dhe Screen Actors Guild Award. Ky film mori vëmendje të gjerë dhe ishte një sukses kritik dhe tregtar.

Salma Hayek Jiménez lindi në Coatzacoalcos, Veracruz, Meksikë. Babai i saj, Sami Hayek Domínguez, është Meksikan Libanez, nga qyteti Baabdat, Liban, një qytet që Salma dhe babai i saj e vizituan në 2015 për të promovuar filmin e saj Kahlil Gibran’s The Prophet.

Ai zotëron një firmë të pajisjeve industriale dhe është një kompani ekzekutive e naftës në Meksikë, i cili kandidonte për kryetarin e Coatzacoalcos.

Nëna e saj, Diana Jiménez Medina, është një këngëtare e operës dhe është meksikane me origjinë Spanjolle.

Në një intervistë në 2015 me Un Nuevo Día gjatë vizitës në Madrid, Hayek e përshkroi veten si pesëdhjetë përqind libaneze dhe pesëdhjetë përqind spanjolle

Hayek u rrit në një familje të pasur, të devotshme katolike, dhe në moshën 12 vjeç u dërgua në Akademinë e Zemrës së Shenjtë në Grand Coteau, Luiziana.

Në shkollë, ajo u diagnostikua me disleksi dhe ADHD. Ajo ndoqi universitetin në Universidad Iberoamericana ku studioi Marrëdhëniet Ndërkombëtare.

Në një intervistë të vitit 2011 me revistën Hayek përmendi që dikur ishte një emigrante e paligjshme në Shtetet e Bashkuara, megjithëse nuk ishte për një periudhë të gjatë kohore.

Materiali u përgatit nga stafi i Naishtedikur.info, materiali mund të meret dhe publikohet kudo, duke përmendur burimin.