Shpëtim Saraçi është autor këngësh dhe instrumentist shumë i njohur. Shpëtim Saraci është kompozitor i njohur shqiptar. Jeton ne Tiranë dhe është i martuar me këngëtaren Mira Konçi.

Ai ka një krijimtari të pasur artistike dhe është pjesëmarrës në të gjitha aktivitet kulturore të rëndësishme të vendit. Saraçi është vlerësuar me shumë çmime, duke dhënë një kontribut të vyer e të pazëvendësueshëm në muzikën shqiptare dhe festivalet e fundvitit.

Disa nga tekstet e krijuara nga Shpetim Saraci

Yll I Bukurisë – Sidrit Bejleri
Qefi Qefi – Bes Kallaku & Fatmira Brecani
Hajde Sonte – Drita Ukaj
Sa Fort Te Du – Sidrit Bejleri

Mekat Me U Plake Larg Teje – Frederik Ndoci
A E Dini Se… – Iris Sula
Verë 16 – Lynx
Neper Yje – Burn

Ti Më Nuk Je – Neki Emra
Kam Një Mik, Kam Një Shok – Kenge Per Femije
T’kan Fol Keq Per Mu – Vesa Luma
Beso Në Sytë E Mi – Turjan Hyska

Me Sokolin (Sokol Olldashit) – Aleksandër Gjoka
S’ta Kam Thënë – Sidrit Bejleri, Lind Islami & Florent Abrashi
Superstitious – Vesa Luma
Sa Mall – Vesa Luma

Muzika – Mira Konci
Por Si Ti Nuk Ka Nje Tjeter – Frederik Ndoci
Ah Ky Mall – Frederik Ndoci
Qyteti I Ëndrrave – Frederik Ndoci
Shend E Vere – Sidrit Bejleri

Kjo Jete S’mjaftoi – Anxhelina Hadergjonaj
Kenga Ime – Aurela Gace
Oqean – Orinda Huta
Zemer e Pa Kurdisur – Soni Malaj

Vetja Ime Ti – Sidrit Bejleri
Atdheut – Artistet E Shkodres
Nje Jete – Juliana Pasha & Luiz Ejlli
Nje Mije Arsye – Juliana Pasha
Jam Eva – Mira Konci