Nga Gjin Musa

SI U BERA MIK ME DHENDRIN E HOXH KAVAJES.

Ishin dite te veshtira per mua,pa pune,pa pashaportizim ne Tirane,pa nje baze per te fjetur dhe i vetmi vend ku clodhesha ishte lulishtja para ministris se mbrojtjes.Aty ishte nje burr qe rinte pa lar dhe u hidhte falle shume njerzve te ndryshem,e te gjithe i jepnin lek.Ai flinte te ajo lulishte disa metra me tutje isha une.Hej ti me tha na mere kete plastiken e mbulohu me te se vesa e mengjesit te ftoh.Hasan e quanin me gishtin e madhe te dores se djathte shtypte pellemben e dores se majte e fillonte te tregonte.

Tek ai vinin haj, dute,kreminel e para se te niseshin per te bere ndonje vje, dhje vinin te Hasani qe tu parashikonte se si do u shkonte gjuetia e rradhes.Ata her mbas her i jepnin para fshehrazi meje ne fillim,pastaj mbasi me shifnin cdo nate aty filluan tja jepnin ne prezencen time.Hasani hante e pinte si zotni,pinte raki gjithe diten,ndersa une i uritur,hajde ha buk me thoshte,por une ngaqe e shifja me ato duar pa lar,e ato roba zgjyr e zeze e kisha te veshtir te haja nga ai.Po ai vertet rinte ashtu po ishte njeri i zgjuar dhe me thoshte na mer kete 10 lekshin e shko blije buk,kur zinte ndonje dor te mir nga hajdutet me jepte te blija edhe ndonje cop djathe.

Kur pinte shume Hasani me thoshte sa her te kesh nevoj per mua thuaj…..Hasani i biri Rukijes reparti 101 mtk xhind e peri.Cte beja doja sdoja kisha rene ne dor te Hasanit e jo pak por 5-6 muaj ne ate lulishte qe u be hoteli im e me ate 10 leksh qe me jepte Hasani blija buk dhe e haja thate aty ku nuk me shifte njeri.Diten rija me kostum e kollare e naten me ca roba sportive kur shtrihesha te ajo lulishte.Per te lar lajsha me uje te ftohte ne nje cezem qe ishte te lulishtja.Mbas 6 muajesh e fitova te drejten,mi kthyen te gjitha,po me dhane edhe parat e 6 muajve.

Shkoj te lulishtja mar Hasanin dhe coj ne nje restorant,por sa e pane Hasanin donin ta nxirnin jashte,po kur u thash se eshte me mua e sguxon asnje ta nxjer u cuditen.Ja mbusha Hasanit plot tavolinen por kur une dilja qe takoja ndonje kamarieret i thoshin hajt ik,jooo u thoshte Hasani jame miku atij une e sguxoni te me nxirni jashte.

Ato 10 leksha jo vetem qe ja ktheva disa fish me shume,po sa her e shifja ne rruge e ndihmoja me sa te kisha.Nese ne Tirane beheshin vj, edhje te renda mjafton ti thoshe Hasanit dhe ishte i kapur.Edhe kur kthehesha nga Amerika e Kanadaja Hasanin e kujtoja gjithmon,por mosh e vjeter e sigurishte qe edhe mund te kete vd, ekur.

Burimi: Dritare.info