13 Tetor 1792, vendoset i parë gurthemeli i Shtëpisë së Bardhë

Gurthemeli është vendosur për një rezidencë presidenciale në kryeqytetin e caktuar rishtas në Uashington. Në 1800, Presidenti John Adams u bë presidenti i parë që banoi në rezidencën ekzekutive, e cila shpejt u bë e njohur si “Shtëpia e Bardhë”, sepse guri i saj i bardhë me ngjyrë gri, nga Virxhinia, ishte në kontrast me tullën e kuqe të ndërtesave të tjera.

13 Tetor 2010, minatorët kilian shpëtohen pas 69 ditësh nën tokë

Më 13 tetor 2010, i fundit nga 33 minatorë të bllokuar gati gjysmë milje në tokë për më shumë se dy muaj në një minierë të mbyllur në Kili veriore, u shpëtua. Minatorët mbijetuan më gjatë se kushdo tjetër nën tokë në histori.

13 Tetor 1967, inagurohet Shoqata e Basketbollit Amerikan

Më 13 tetor 1967, Anaheim Amigos humbet në Oakland Oaks, 134-129, në lojën inauguruese të Shoqatës Amerikane të Basketbollit. Në sezonin e tij të parë, ABA përfshiu 11 ekipe: Pittsburgh Pipers, Minnesota Muskies, Indiana Pacers, Kentucky Colonels and New Jersey Amerikanët luajtën në Divizionin Lindor, dhe New Orleans Buccaneers, Dallas Chaparrals, Denver Rockets, Houston Mavericks, Anaheim Amigos dhe Oakland Oaks luajtën në Perëndim. Derisa u bashkua në vitin 1976, liga u ofroi lojtarëve dhe tifozëve një alternative falas për NBA t. “Ishte një atmosferë më e lirshme,” u kujtua një tifoz. “Ne mund të bënim shumë gjëra [NBA] nuk do të na lërë të bëjmë”; këto ditë, lojërat e basketbollit “supozohet të jenë argëtim familjar”.

13 Tetor 1943, Italia i shpall luftë Gjermanisë

Më 13 tetor 1943, qeveria e Italisë i shpall luftë ish-partnerit të saj të Boshtit Gjermani dhe bashkohet me betejën në anën e Aleatëve.

13 Tetor 1396 Fretërit shqiptarë ishin përjashtuar nga taksat

Senati i Venedikut, pasi shqyrtoi lutjen e asambleve në trevat shqiptare, më 13 tetor 1396, i përjashton ata nga taksat për pasuritë dhe pasuritë, si dhe për të ardhurat nga pronat që ata kishin në zonën e Durrësit.

13 Tetor 1461 Skënderbeu ndihmon Mbretin e Napolit

Shqiptarët dhe Napoli u bashkuan me forcat, më 13 tetor 1461 sulmuan Orsini, një nga kundërshtarët e mbretit të Napolit dhe aleati i Gjergj Kastriotit dhe i shkaktoi atij një humbje serioze. Gjatë fushatës së Gjergj Kastriotit, për të ndihmuar aleatët e saj në Itali, heroi ynë bëri përpjekje për zgjidhjen paqësore të kundërshtive.

13 Tetor 1924 u themelua shoqëria “Bashkimi”

Me iniciativën e Avni Rustemit, më 13 tetor 1924, u themelua shoqëria, Bashkimi dhe shoqëria politike “Bashkimi” me karakter demokratik. U mblodhën së bashku, atdhetarë demokratë, intelektualë të rinj, punëtorë dhe fshatarë. Si organizata më e madhe demokratike dhe përparimtare e të 20-ave, e parashikuar në programin e saj reformat demokratike.

13 Tetor 1926 Hapet Shërbimi Konsullor Shqipëri-Greqi

Pas bisedimeve që u mbajtën në Athinë, më 13 tetor 1926, u nënshkrua Konventa për krijimin e shërbimit konsullor midis Shqipërisë dhe Greqisë

13 Tetor 1937 përurimi i shkollës për infermierë në Tiranë

Në Tiranë, më 13 tetor 1937, u përurua shkolla e parë për përgatitjen e infermierëve. Shkolla u hap me fonde nga Kryqi i Kuq dhe Fondacioni Rockefeller ”, SH.B.A. Periudha e mësimdhënies ishte 3 vjet. Shkolla filloi operacionet e saj me 17 nxënës

13 Tetor 1931, lindi shkrimtari dhe poeti Dritëro Agolli

Dritëro Agolli (13 tetor 1931 – 3 shkurt 2017) Ishte poet, prozator, publicist dhe politikan shqiptar. Që nga viti 1973 ai ishte kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe të Artistëve të Shqipërisë.

Materialet u përgatitën nga stafi i faqes Naishtedikur.info, materialet mund të meren dhe përdoren duke përmendur burimin Naishtedikur.info