Nga Zamir Selimi

Romeo nje burre i ndare nga gruaja ate dite do dilte nga bu, rgu .Papunesia dhe veshtirsite e zakonshme te jetes e kishin bere qe te kapej duke vjedhur dhe per kete te de, nohej per 5 vjet .Me nje cante kraheve me syze dielli ,ne vapen perveluese po priste te vinte nje autobuz qe ta conte ne ish shtepine e tij .

Jo cdo gje shkon perfekte ne jete ,kete e dinte ndaj dhe ishte moskokcares ,indiferent dhe e merrte cdo gje me qetesi ….edhe pse gjerat qe i ndodhnin ishin te trishtueshme ai i kalonte me sens humori .

Ne shtepine e tij asgje skishte ngelur pervec disa vjeturinave dhe ne mes te nje libri ndodhej fotografia e tij me ish gruan dhe nje femije te vogel ne krah .Ish gruaja e kishte lene femijen ne nje jetimore dhe kish vazhduar jeten e saj .

Me foton ne portofol shkoi per te kerkuar te birin qe tashme duhet te ishte rreth 6 vjec.Ne zyren e jetimores e priti drejtoresha e cila i tha qe Lorenzo ishte biresuar dhe ai nuk kishte te drejte ta kerkonte …. se sipas saj …Nje i bu, rgosur per vjedhje ,i papune , i paafte per te mbajtur familje …mund te ishin te rrezikshem ne shoqeri ,mund te ishin perdorues dr, oge dhe nuk mund ti lejohej te kujdesej per femijen e tij .

Familja qe kishte biresuar Lorencon ishte nje familjee rregullt dhe qe adresa e tyre do mbahej sekret sipas rregullores se jetimores.Romeo i tha se asgje s`do ta ndalonte per ta pare dhe takuar te birine tij .Naten vone Romeo hyri ne zyrat e jetimores ndezi kompjuterin dhe tek te dhenat gjeti adresen ne te cilen ishte biresuar femija i tij Lorenzo.

Valle D’Aosta, eshte nje vend turistik qe te mahnit me bukurine e tij .Lartesia e maleve, fushat e mbushura me gjelberim shtepite e rralla qe jane ndertuar ne harmoni me natyren ,ajri i paster dhe netet magjike te bejn qe ne kete vend te ndjesh aromen e parajses .

I lodhur nga rruga e gjate dhe vapa mberrit ne qender te Valle D’Aostes ….u ul afer nje cesme kishte perveshur menget dhe po freskonte njeren dore …nderkohe nje grua me floke te gjate dhe veshtrim te mrpehte po kalonte para tij .Ecja e saj ishte nervoze dhe provokuese njekohesiht .

Hyri ne nje lokal per te pyetur rreth familjes qe kishte biresuar Lorenzon. Mesoi se burri ishte studiues dhe kerkonte nje kafshe te rralle qe ndodhej ne ate zone Cjapin e Bardhe ..kurse e shoqja ishte shtepiake .

Ne lokal hyri gruaja me floke te gjate dhe veshtrimin e mprehte te cilen e kishte pare pak me pare ne rruge …e cila u ul ne nje tavoline ….pas saj hyri dhe nje burre i cili u ul ne tavolinen e saj dhe po i kerkonte qe te kthehej ne shtepi …Nga i zoti i lokalit e mori vesh qe ato ishin personat per te cilet ai kishte pyetur .

Te nesermen ai kishte ngritur nje cader ne nje faqe mali ne forme kampingu ,shume afer zones ku Roberto kerkonte Cjapin e Bardhe .Mbas disa diskutimesh rane dakort qe Romeo ta ndihmonte Roberton per te gjetur Cjapin e Bardhe ….por naten ne nje incident Cjapi i Bardhe godet Romeon ne brinje dhe Romeo zgjohet ne shtepine etyre ne dhomen e te birit Lorencoz qe nuk ndodhet aty se kishte shkuar me pushime .

Mbas disa kohe qendrimi ne shtepine e tyre ai tregon vlerat e tij si person ..se eshte njeri i sjellshem i edukuar i kendshem ,i permbajtur dhe nuk ka deshire te demtoje askend ….ne kohen qe vjen lorenzo ne shtepi ai tregohet mjaft i afert me te aq sa duke pare televizor lorenzo ulet ne prehrin e romeos duke e zene gjumi ne krahet e tij .

Luajn bashke dhe bejne pune sebashku …por ne nje moment te caktuar Romeo e kupton se nuk mund te rrij aty pergjithmone dhe se duhet te largohet .Lorenzo edhe pse eshte femija i tij ai i perket atyre ….dhe per kete smund te bej asgje .

Ne kete kohe vjen drejtoresha e jetimores dhe flet me Roberton dhe gruan e tij …duke i paralajmeruar se i jati i lorencoz eshte nje person i rre, zikshem ,nje i burogusur dhe hajdut i cili mund te jete dhe perdorues dr, oge .i thote se adresen e tyre e ka mbajtur sekret dhe te rrine te qete por kishte ardhur per ti lajmeruar….I tregoi foton e Romeos dhe i tha qe ky ehste personi nga i cili duhet te ruheshin .A keni pare ndonjehre i ketej i pyeti.

Te dy bashkeshortet tunden koken ne shenje mohimi ….

Mbasdite kur Romeo kthehet ne shtepi ulet para tyre dhe i thote se ka dicka per tju thene .Burre grua presin me kureshtje se cdo ju thote Romeo …Dhe Romeo po mendonte ti thonte qe Lorenco eshte femija im dhe smund tua le juve …..por ne fakt i tha qe ka ardhur koha te largohem faleminderit per mikpritjen ….Ju uroj gjith te mirat …

.Kur po largohej Lorenco i hedh nje top Romeos ….Romeo kthen koken ,shikon topin hedh canten ….dhe fluturimthi shkelmon topin ….. /Naishtedikur.info