ne nje repart ushtarak ushtaret e vjeter rrihnin 1 ushtar te ri pothuajse dite per dite,erdhi fundi i vitit dhe oficeri u detyrua qe ti thoshte ushtareve

-Meqe esht viti i ri mos e rihni me ushtarin e ri se gjynaf punon ne guzhin tu la pjata i shkreti !?
Atehere ushtaret e thiren ushtarin e ri dhe i thone:

-Qe sot e tutje per te mirat qe ke bo nuk do te ngacmojme me !-fjal burri
ushtari i ri-Qe sot e tutje ju premtoj se nuk do ta bej me shurren tek caji qe pini cdo dite

—-

Nje shites qe punonte ne nje minimarket, nje dite le djalin e tij te ri per te shitur per pak minuta. Djalit nuk i pelqente puna fare dhe s’kishte nerva te merrej me klientet.Gjate kohes qe ai po shiste vjen ne dyqan nje grua e moshuar dhe e pyet djalin : -a keni kos ?
Ai i pergjigjet :- jo ,nuk kemi!

Plaka e nervozuar fillon te bertase:- si ore nuk keni kos,te gjith kane,ca dyqani jeni ju!
Nderkohe shitesi degjoi te bertiturat e plakes dhe doli te shihte cpo ndodhte. Djali ja shpjegon si ishte puna dhe babai i thot te birit:- Degjo mor djal, nqs klienti kerkon kos dhe ne s’kemi atehere thuaj qe s’kemi kos por kemi produkte te tjera te qumshtit si djathe,gjalpe etj, ose nqs s’kemi dardha thuaj qe kemi moll portokalle etj. -ne rregull_-pergjigjet djali.

Pas pak ne dyqan hyn nje burrr dhe e pyet djalin:- o cuno, a keni leter higjenike e?
-Jo-i thote ai gjithe pordhe -po kemi leter zmerile!!!”

—-

Nje shofer,kur do i jepte provimet per te marre patenten,e pyeten…
Po tu qep ndonje mik te pish 2 gota raki,do i pish?

Jo
Po tu qep e stu nda?
Epo,cte bej,do i pi.

Arehere po u nise me makine dhe perpara gjen 1 ure,qe nga rakia do te duken 2,ke do te zgjedhesh, te majten apo te djathten?
Epo do pi dhe 1 gote tjeter qe te me duken 3 ura dhe une do kaloj tek ajo e mesit-u tha ky