UNE JAM ( 100 Vjet ) Shumë i fortë qëndrova – nëpër shumë stuhi shumë shekuj me radhë … Shumë herë u rrëzova – bëja HISTORINË Dola faqebardhë … Unë jam ktu – që nga lashtësia T`lashta janë dhe gjurmët e mija madje dhe vet Zoti – e tha me fjalë të shejtë KTU ESHTE TOKË E SHQIPEV` DHE DO T`MBES`E NJEJTE Nuk E di pse koha – disi na ndryshoj Diku ne gabuam – m s`jemi njësoj Historinë harruam – kush duhet te jemi Asgje si me pare – pse vall( prap ) smund te themi…

(by M K)

Une jam ktu – kur skish njeri Kur s`kish kufinj` e as fqinjësi Unë jam ktu edhe ktu do te jem gjer`sa mali t`behet hi – e hiri mal përsëri

kur ma shum se me ni zot njerzit kan bo be, kur ska pas parti politike e ska pas fe, je kon ktu kur su kon kush, e ala je, 3000 vjet perpara krejtve, edhe epokes tre, ktu ska pas grek, ktu ska pas shka, jom kon ktu perpara kejtve, edhe jom ala, jom qu ma i fort, sa her qe kom ra, qdo oku, pator, fuqin ma ka pa, jom kon ktu perpara kohes, jom pi ne fillim, rrethi e mohon, po kejt bota e din, harta ka ndrryshu, kombi ni qendrrim, kuq e zi e du flamurin, ton per ni qellim, historine ma kan vj, edh, iden sma kan marr, rrajt ne Mal te Dajtit, shpellat neper Xharre, fiset mi kan nda, shpijat mi kan kall, gojen ma kan mshel, frymen sma kan nal….

Burimi: thenaturalalbania.com