Dy shqiptarë fitojnë çmimin prestigjioz për kinematografinë në SHBA

0
Kinematografët shqiptarë Samir Luma dhe Fejmi Dauti, janë fitues të çmimit për kinematografi më të mirë për filmin...

Një punëtore muzeu që u bë Mbretëreshë e Shqiptarëve

0
Gazetat e Budapestit më 26 janar të vitit 1938, njoftuan se Kontesha Geraldine Apponyi pritet të fejohet me...

Justina Aliaj, “Ja ëndrra ime e madhe”

0
Ylli i këngës dhe skenës shqiptare, Justina Aliaj, është bërë pjesë e “Festës së Këngës Shqiptare”, i quajtur...

27 Janar 1950, lindi Agim Qirjaqi, aktori dhe regjizori i veçantë që u shua...

0
Agim Qirjaqi ishte një aktor dhe regjisor shqiptar. U lind në Kolonjë në 27 janar 1950, dhe vdiq...

Ritfolk – Drejt Fatit Tim

0
Ooo merrme o fllade si nje gjethe leshome ti largOoo lerme trishtimme ler te endem drejt fatit tim

Mos qaj, mos qaj, Mos qaj per vdekjen o njeri – 5 vite pa...

0
Faqja Na Ishte dikur kujton sot më 27 Janar 2020, 5 vjetorin e ndarjes nga jeta të kantautorit...

Ermira Babaliu – Letër Malli, Kur vjen pranvera 1988

0
Në ditët e njeri-tjetritsa shpejt hymë ne të dy, për çudidhe stoli ku gjithmonë takoheshimsi padashur e mori...

27 Janar 1966, u nda nga jeta Dr. Osman JONUZI, babai i Kirurgjisë dhe...

0
Materiali për doktor Osman Jonuzin, është shkëputur nga një shkrim i Prof. Dr. Flamur Tartarit në gazetën Telegraf.

“Vitet e pritjes” dhe të Teodor Laços

0
Nga Ilnisa Agolli Filmi artistik është një art sintezë i disa arteve, ndaj dhe quhet...

Xhanfise Keko, Artistja që punoi për fëmijët

0
Shumë pak në brezin e sotëm e njohin. Ajo ishte dikur dashuria e filmit shqiptar. Koha e lirë...