Ndricim Xhepa

Ndriçim Xhepa – Biografia

Ndriçim Xhepa lindi më 21 janar 1957 në Tiranë. Pas mbarimit te studimeve për aktor, në Akademinë e Arteve, me...
Prokop Mima – Artist i Merituar

Aktori brilant, Prokop Mima

Prokop Mima u lind në Durrës, më 7 korrik 1920. Shkollën fillore dhe gjimnazin në qytetin e lindjes. Më pas...
Ilia Shyti në filmin “Kohë e largët”

Ilia Shyti, aktori i madh i roleve të vogla

Ilia Shyti u lind në Lushnje, më 19 korrik 1929. U aktivizua qysh i ri me Levizjen Amatore Teatrore të...
Licia Albanese. Foto copyright Oliver Morris 2011

Sopranoja arbëreshe Licia Albanese (22 korrik 1909 – 15 gusht 2014)

Licia Albanese (22 korrik 1909 – 15 gusht 2014) ishte një soprano italo-amerikane (arbëreshe e Italisë). Felicia Albanese u lind në...
Dhimitër Shuteriqi

Dhimitër Shuteriqi, shkrimtar, poet e studjues

Dhimitër Shuteriqi, lindi me 26 Korrik vitin 1915, ne Elbasan dhe ndahet nga jeta me 22 korrik 2003. Shkollen fillore dhe...
Ilir Shaqiri

Ilir Shaqiri – Autor i 619 këngëve të lehta, popullore dhe folklorike

Ilir Shaqiri është këngëtar, autor këngësh dhe shkrimtar shqiptar nga Kosova, është veteran i UÇK-së. Ilir Shaqiri është autor i 619 këngëve të lehta, popullore dhe folklorike. Ai ka marr pjesë në...
Ndrek Luca

Në kujtim të mjeshtrit të teatrit e filmit Ndrek Luca – Nga Pjerin Logoreci

Ndrek Luca ka lindur në 3 Shtator të vitit 1927 në Dukagjin. Familja e tij u shpërngul në Shkodër qysh...
Hajrie Rondo

Hajrie Rondo – Ju rrefej jeten time ne skene dhe ne jete

Flet legjenda e skenës shqiptare, autore 20 filmave dhe mbi njëqind roleve në teatër: “Jeta ime është një maratonë artistike...
Gjon Karma, Artist i Merituar – në filmin “Koncert në vitin 36”

Gjon Karma, aktori i madh i roleve të vegjël

Gjon Karma lindi në Shkodër më 18 mars të vitit 1915. Filloi aktivitetin artistik në vitin 1932 në Shkodër me shoqërinë...
Guljelm Radoja

Guljelm Radoja: Jeta ime si përrallë, e nisa si “armik” dhe xhirova 26 filma...

Askund tjetër nuk mund ta intervistoja Guljelm Radonë, veçse buzë detit. Në Durrësin që e mirëpriti pas shumë peripecish, për...