Prapaskenat te “Përrallë nga e kaluara”, ‘Gjino’ e ‘Marigoja’ tregojnë batutat me Hajrie Rondon

Për herë të parë e kam takuar Hajrie Rondon në Himarë, atje ku ndërroi jetë disa ditë më parë. Atëherë...
Elida Janushi

Aktorja Elida Janushi

Elida Janushi është aktore shqiptare. U lind më 1 gusht 1953 në Devoll. Aktore e TK-së, në kinematografi interpretoi disa role të rëndësishme duke filluar...
Stolat në park

Stolat në park 1988 – Permbajtja dhe rolet

Filmi "Stolat në park" prodhim i vitit 1988.Regjia: Bujar Kapexhiu, Skenari: Pullumb Kallfa, Producent: Shqipëria e re , Muzika: Rexhep Hasimi.
Roza Anagnosti

Aktorja Roza Anagnosti – “Artiste e Merituar”

Roza Anagnosti lindi më 27 tetor 1943 në Tiranë, Shqipëri, aktore e shquar e Teatrit Kombëtar dhe kinematografisë, bashkëshorte e regjisorit po ashtu mjaft të njohur Dhimitër...

Historia prekëse -Marjana Kondi: Si e takova babain pas 48 vitesh

Aktorja Marjana Kondi tregon, për Living, historinë e familjes së saj. Ajo është rritur pa të atin, e ka takuar...
Tonin Ujka

Aktori dhe regjizori Tonin UJka – (1940-2008)

Tonin Ujka, 65-vjeçar, ka punuar pranë këtij teatri si aktor që nga vitet ‘60-të e deri në fillim të viteve...
Roza Haxhiu

Abdurrahman Roza Haxhiu – Nderi i Sportit Shqiptar

Djali i Bajram Haxhiut, një nga anëtaret e komisionit nismëtar të thirrjes së Kongresit të Lushnjës. Që në fëmijëri Roza...
Ymer Pampuri

Ymer Pampuri është peshëngritës i njohur shqiptar, bartës i rekordit Olimpik për vitin 1972...

Më 29 gusht 1972 në Munih, Ymer Pampuri thyen Rekordin Olimpik në peshëngritje dhe bëhet Kampion i Botës. Ymer Pampuri fillimisht ka pasur një pasion...
Faruk Kalleshi

Faruk Kalleshi ka qënë peshëngritës, trajner, Mjeshtër i Merituar i Sportit

Faruk Kalleshi ka qënë peshëngritës, trajner, Mjeshtër i Merituar i Sportit. Ka lindur në Shkodër. Gjatë karrierës së tij ka fituar...
Andrea Skanjeti

Andrea Skanjeti, dramaturgu shkodran

Andrea Skanjeti regjisor, dramaturg, Artist i Popullit / U lind në Shkodër në vitin 1906. Në qytetin e lindjes mori edhe...