1980 – Lopët e tufëzuara do hanin me llogari

0
Lufta e egër e Partisë së Punës me njeriun dhe kafshët e buta Vazhdojmë me çuditë e udhëheqjes së lartë komunistë...
Pjeter Arbnori

Letra prekëse e Pjetër Arbnorit dërguar nga burgu për mbesën e tij

0
Nga Pjetër Arbnori Mbesë e dashur! Sot bëhen 25 vjet që jam ndarë nga familja. Ti atëherë nuk kishte lindur, as nëna jote...

Po vjen dimri, jemi zbathur, zhveshur, pa zjarr e dritë, në godina pa derë...

0
Thirrja dëshpëruese e popullsisë së Çamërisë, drejtuar regjimit komunist në vitet e para pas Luftës së Dytë Botërore. Çfarë fshihet...

Luli i vocërr… Migjeni

0
Askush s’e njef Lulin. As shokët e tij, që përpara tij lozin, nuk e njofin. Ma mire me thanë se...

Gëzim Kruja, Mjeshtër i Madh i humorit

0
Bashkëbisedim me Mjeshtrin e madh të humorit shqiptar, Gëzim Kruja. Gjatë punës sime për përgatitjen e një cikli artikujsh kushtuar personaliteteve...

Bizneset shkodrane në vitin 1945

0
Ka vite e vite që në Shkodër sidomos mbas vitit 1990-të, jo vetëm nga marria 45-vjeçare, por dhe nga një...

Nefail Piraniqi, i dashuruari pas skenës që kur ishte fëmijë…

0
Nga Xhahid Bushati Për Nefailin, ndoshta, qe rastësi. Ndoshta… E deshi teatrin që në fëmijëri. Ashtu i vogël (miturak), me pantallona...

Hysen Koçia, një nga themeluesit e Teatrit të Operës dhe Baletit

0
Hysen Koçia lindi më 1 korrik 1940, në Shkodër. Kontaktet e para me muzikën i mori në kohën që kryente...

Mehmet Shehu më oficerët britanikë në Tiranë, 1944

0
Partizanët shqiptarë kishin marrëdhënie të mira më Britaninë e Madhe e cila i kishte ndihmuar në luftë kundër nazistëtve gjerman,...

Pirro Milkani rrëfen si e pajtoi Dritëroin me Ismail Kadarenë. Takimi pas shumë kohësh...

0
Ismail Kadare mungoi në homazhet që u organizuan për nder të Dritëro Agollit në Pallatin e Kongreseve. Por regjisori Pirro Milkani...