Në kamerën e Spartak Papadhimitrit

Në historinë e kinematografisë shqiptare emri I Spartak Papadhimitrit do të lidhet gjithnjë me njeriun që I dha jetë kameras...
Ramazan Njala

Ramazan Njala, “Mjeshtër i Madh” në sport e art – Nga Vali Qyrfyçi

KARRIERA KA LUAJTUR MBI 90 ROLE NË TEATËR E ESTRADË, SI DHE KA INTERPRETUAR RRETH 70 KUPLETE E PARODI, SHUMICËN TË...
Musine Kokalari

MUSINE KOKALARI, EMBLEMA E DISIDENCËS SHQIPTARE – Nga NDUE DEDAJ

Për Musine Kokalarin është folur e shkruar shumë këto vite. Edhe këtë gusht, në 30-vjetorin e shuarjes së saj, pati...

Kriza e folkloristikës shqiptare dhe statusi i rrezikuar i saj – Nga Arbnora Dushi

Folkloristika shqiptare në Kosovë, duke mos e përjashtuar shumë edhe atë në Shqipëri, po përjeton një krizë të metodologjisë hulumtuese...
Demir Hyskja

Aktori i mirënjohur shqiptar Demir Hyskja

Demir Hyskja është një aktor i mirënjohur shqiptar. U lind më 1 janar 1937 në Elbasan.(Vdiq Më 6 gusht 2016) Arsimin fillor dhe të mesëm e kreu...
Miltiadh Manaqi

Kineasti i parë i Ballkanit ishte shqiptar

Sot mbushen 135 vjet nga lindja e fotografit të njohur Miltiadh Manaqi që së bashku me vëllain e tij Janaqin,...

Rajmonda Bulku, e bukura e kinemasë shqiptare

Nga fundi i viteve 1970 u shfaqën në ekranin e madh shqiptar një grup aktoresh të reja, të kulturuara dhe...
Perika Gjezi

Aktori Perika Gjezi (1949-2010)

Perika Gjezi (1949-2010) ka lindur në vitin 1949 në qytetin e Korçës. Aktivizohet që në moshë shumë të re në trupën e teatrit amator...
Aristidh Kola

Aristidh Kola, arvanitasi dhe shqiptari i madh – Nga ABDURRAHIM ASHIKU

Më 2 gusht të vitit 2013 pata nderin të marr në tubimin qendror “Ditët e diasporës” çmimin pastmortum që Ministria...
Meggi Albanesi

Aktorja shqiptaro-britanike e viteve 20, Meggie Albanesi

Me siguri jane te paktë ata që u ka rënë rasti të dëgjojnë për aktoren me origjinë shqiptare, një nga...