FILMAT E REGJISORIT DHE SKENERASTIT DHIMITER ANAGNOSTI

Dhimitër Anagnosti një nga regjisorët shqiptarë më të rëndësishëm të shekullit të kaluar, ka lindur në Vuno të rrethit të Vlorës më 23 janar 1936. Mbaroi shkollën...

Aktorët me “biografi te keqe” Robert Ndrenika, Anagnosti dhe Shyti të largohen nga teatri

Libri i Kaloçit / “Shkrimtarët dhe artistët…”, publikon relacionin sekret të të vitit 1977 të sekretarit të Partisë të Tiranës,...

Ismail Kadare – njëri nga shkrimtarët më të shquar bashkëkohorë

Ismail Kadare lindi më 28 janar 1936 në Gjirokastër, Mbretëria Shqiptare në një familje myslimane. Ai ishte një nga tre fëmijët e Halit Kadare,...

Dritëro Agolli (13 tetor 1931 – 3 shkurt 2017) poet, prozator, publicist dhe politikan...

Dritëro Agolli lindi më 13 tetor 1931 në Menkulas të Rrethit të Devollit afër Korçës dhe u nda nga jeta më 3 shkurt 2017 në Tiranë....

PAVLINA MANI – FILMOGRAFIA DHE ROLET E SAJ

Pavlina Mani (1948-). Aktore. Lindi ne Lushnje, me 13 nentor. Pas aktivizimit ne Levizjen Amatore dhe Estraden e qytetit, si...
Agim Qiriaqi

Agim Qirjaqi 1950-2010 – Biografia

Agim Qirjaqi ishte një aktor dhe regjisor shqiptar. U lind në Kolonjë në vitin 1950, dhe vdiq më 28 mars të vitit 2010. Karrierën si aktor e fillon...

Dhimitra Plasari 1952-2016

Dhimitra Plasari ka lindur më 20 gusht 1952 në Korçë. Aktore shqiptare e njohur në filmat "Dimri i Fundit" (1976), "Pylli i...